بیشتر خانم‌ها ترجیح می‌دهند روش‌های درمان خانگی کیست تخمدان را دنبال کنند و نتیجه بگیرند، تا اینکه بخواهند به پزشک مراجعه کرده و دارو مصرف کنند. کیست تخمدان توده‌های غیر سرطانی هستند که روی تخمدان رشد می‌کنند و معمولاً بدون علامت‌اند.
با اینکه بیشتر اوقات افراد از وجود کیست تخمدان در رحمشان بی‌خبرند، اما در برخی دیگر این کیست‌ها می‌تواند بسیار دردناک بوده و پریودهای سختی را در پی داشته باشد. علاوه بر دردهای شدید شکمی، اختلالات قاعدگی، ناباروری و موهای زائد نیز از علائم کیست تخمدان است. توصیه می‌کنیم زمانی که متوجه وجود کیست شدید قبل از هر درمان خانگی برای رهایی از کیست تخمدان به پزشک مراجعه کنید تا از علت پدید آمدن آن که بسیار حائز اهمیت است مطلع شوید.
درد ناشی از کیست تخمدان ممکن است ناشی از آسیب یا پارگی تخمدان یا لوله فالوپ باشد و همین موضوع شاید به یک مورد اورژانسی تبدیل شود. بعد از اینکه در مورد نوع کیست و علت آن مطمئن شدید می‌توانید با اطلاع پزشک از روش‌های خانگی و دمنوش‌های گیاهی خوب برای درمان کیست تخمدان استفاده کنید. (1)

درمان خانگی کیست تخمدان با روش‌هایی ساده اما کارآمد

قبل از اینکه در مورد روش‌های درمان خانگی کیست تخمدان بگوییم بهتر است کمی در مورد کیست تخمدان و انواع آن بدانید. کیست تخمدان کیسه‌های پر از مایعی هستند که روی تخمدان رشد می‌کنند. این کیسه‌ها معمولاً گسترده و بی‌ضرر بوده و اغلب هیچ علامتی ندارند. تقریباً یک سوم زنان در دوران قاعدگی در هر زمان کیست تخمدان دارند. کیست تخمدان دو نوع رایج دارد:
کیست جسم زرد: این نوع کیست در جسم زرد ایجاد می‌شود. جسم زرد بافتی است که یک فولیکول خالی را پس از آزاد کردن تخمک در طی تخمک‌گذاری پر می‌کند. این کیست‌ها ممکن است خونریزی کرده و باعث درد شوند.
کیست فولیکولار: این کیست‌ها در فولیکولی تشکیل می‌شوند که در طی تخمک‌گذاری، تخمک در آن ایجاد می‌شود.
معمولاً هیچ‌کدام از این کیست‌ها علائمی ندارند و اغلب هم خودبه‌خود ناپدید می‌شوند. نوع دیگری از کیست تخمدان تومور خوش‌خیمی است که به کندی رشد کرده و به ندرت سرطانی می‌شود. گاهی یک کیست به قدری بزرگ می‌شود که دور تخمدان می‌پیچد که می‌تواند به تخمدان یا لوله فالوپ آسیب برساند. بنابراین برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی باید زود درمان و رفع شوند، در برخی موارد به دلیل جراحت جدی به تخمدان جراح مجبور می‌شود تخمدان را خارج کند. (1)
تمام این‌ها در مواردی است که کیست خیلی بزرگ بوده یا به سرعت در حال رشد باشد. پزشک معمولاً با انجام سونوگرافی‌های منظم کیست را تحت نظر داشته و با درمان‌های مرتبط سعی در کوچک کردن و در نهایت از بین بردن کیست تخمدان می‌کند. (1)

رهایی از کیست تخمدان با دمنوش‌های گیاهی

اصلاح رژیم غذایی یک گام مهم و اساسی برای رهایی از کیست تخمدان است. چاقی خود یکی از عوامل کیست تخمدان است. سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات را به مواد غذایی خود اضافه کنید زیرا حاوی فیبر بوده و در کاهش وزن موثرند، وجود چربی‌های اشباع شده در رژیم غذایی باعث کیست تخمدان می‌شوند. دور غذاهای سرخ کردنی را یک خط قرمز بکشید. حال می‌خواهیم دمنوش‌های گیاهی را معرفی کنیم که وجودشان در برنامه غذایی روزانه هر بانویی در پیشگیری و درمان کیست تخمدان بسیار موثرند. (3)
درمان کیست تخمدان با چای سبز
چای سبز به دلیل توانایی آن در تولید گلوبولین‌های متصل به هورمون جنسی، ممکن است به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز کمک کند. افزایش گولوبولین‌های متصل به هورمون‌های جنسی باعث می‌شود مقداری تستسترون متصل آزاد با آن متصل شده و مشکلات مربوط به تستسترون در زنان را کاهش دهد. این مشکل علائمی چون رشد موهای زائد در صورت و ریزش موهای سر را دارد. اکثر زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند با چاقی هم مواجه می‌شوند و چای سبز در کاهش وزن هم نتایج موثری داشته است. (2)

درمان کیست تخمدان با چای بابونه

خانم‌هایی که به دلیل کیست تخمدان با مشکلات زیادی روبرو هستند، حتماً چای بابونه را امتحان کنند. این دمنوش گیاهی برای کسانی که به دلیل کیست تخمدان درد و ناراحتی زیادی را تحمل می‌کنند بسیار مؤثر است. ویژگی آرام‌بخش چای بابونه درد را کاهش داده و به آرامش زنان کمک می‌کند. این چای، طبیعتی گرم داشته و به زنان کمک می‌کند تا با تحریک جریان خون در ناحیه لگن و رحم، قاعدگی های نامنظم را تنظیم کنند . با مصرف دو تا سه فنجان چای در روز خودتان را از شر دردهای قاعدگی و کیست تخمدان رها کنید.(4)

درمان خانگی کیست تخمدان با چای نعناع

با توجه به اینکه عدم تعادل در هورمون‌های زنانه باعث ایجاد کیست تخمدان می‌شود، نوشیدن چای نعناع می‌تواند مؤثر باشد. این چای سطح هورمون‌های مردانه را کاهش داده و از رشد و افزایش کیست‌های تخمدان و عوارضی چون موهای زاند صورت و گردن جلوگیری می‌کند. چای نعناع باعث ایجاد تعادل در هورمون‌های جنسی می‌شود. (13)

درمان کیست تخمدان با دمنوش رازیانه

به‌طورکلی مصرف دمنوش‌های دارای طبیعت گرم در درمان کیست تخمدان موثرند. رازیانه طبیعتی گرم و خشک دارد و از تمام قسمت‌های این گیاه برای ساخت دارو استفاده می‌کنند. استروژن موجود در رازیانه بالاست و به عنوان درمانگر اختلالات جنسی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته نباید در مصرف این دمنوش زیاده‌روی کرد چون به دلیل مقادیر زیاد استروژن موجود در آن ممکن است با تشدید کیست و چاقی مواجه شوید. (14)

رهایی از کیست تخمدان با روش‌های خانگی

بهترین راه برای مدیریت کیست تخمدان کنترل رژیم غذایی است. علت اصلی کیست تخمدان غلبه هورمون استروژن است. به این معنی که استروژن بدنتان خیلی بیشتر از پروژسترون است و بدن توانایی متعادل کردن آن‌ها را ندارد. این اضافه بار استروژن موجب ایجاد کیست می‌شود. خوردن غذاهای مناسب برای کنترل چرخه هورمونی باعث پیشگیری از مشکلاتی چون کیست تخمدان می‌شود. سبزیجاتی چون کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ، کلم بروکلی و… در فرآیند از بین بردن استروژن اضافی بدن بسیار موثرند و از جمله روش‌های درمان خانگی کیست تخمدان هستند. (5)

درمان کیست تخمدان با پیاز

کسانی که به دلیل وجود کیست، قاعدگی دردناکی دارند می‌توانند از آب پیاز استفاده کنند. آب پیاز از لخته شدن خون جلوگیری کرده و جریان خون را راحت‌تر می‌کند. همچنین زنانی که دچار بی‌نظمی‌های قاعدگی هستند، آب پیاز یک درمان مؤثر است. این راه ساده نفخ، برافروختگی، یبوست و دردهای ناگهانی ناشی از قاعدگی را از بین می‌برد. (6)

درمان کیست تخمدان با عسل

عسل دارای خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی است و ممکن است به کاهش دردهای قاعدگی ناشی از کیست و همچنین درمان کیست‌های ناشی از باکتری کمک کند.
روش استفاده: یک روش استفاده از عسل طبیعی به صورت ضماد و مالیدن روی کیست است، اجازه دهید یک شب به همان صورت بماند سپس آن را بشویید. از این روش می‌توانید چندین بار در هفته استفاده کنید. (7)

درمان کیست تخمدان با سیر

سیر دارای آلیسین است که جریان خون را در اندام‌های جنسی افزایش می‌دهد. همچنین سرشار از ویتامین B6 است که باعث تحریک تخمک‌گذاری می‌شود. برخی از تحقیقات انجام شده در ایتالیا نشان می‌دهد که زنانی که گوشت و محصولات لبنی بیشتری می‌خورند، به ویژه چربی، ممکن است سریع‌تر و بیشتر از کسانی که رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، مایعات و غلات مصرف می‌کنند، کیست تخمدان ایجاد کنند. مصرف منظم سیر به از بین رفتن کیست تخمدان کمک می‌کند و از ایجاد کیست‌های جدید جلوگیری می‌کند. (8)

درمان کیست تخمدان با عسل و سیاهدانه

استفاده از سیاهدانه از گذشته‌های دور تا به امروز در درمان کیست‌های تخمدان مؤثر بوده است. برای بالابردن تأثیر سیاهدانه باید آن را با عسل ترکیب کرد. کسانی که دچار کیست تخمدان هستند باید 100 گرم سیاهدانه را با 200 گرم عسل ترکیب کرده و هرروز قبل از غذا بخورند. (9)

درمان کیست تخمدان با بومادران

بومادران گیاه دارویی است که در سرتاسر جهان می‌روید، حاوی مواد شیمیایی است که می‌تواند به مشکلات گرفتگی معده و مبارزه با عفونت کمک کند. همچنین برای بهبود زخم، درمان اگزما و سندرم روده تحریم پذیر آن را مؤثر می‌دانند. (10)
برخی در درمان خانگی کیست تخمدان استفاده از بومادران را توصیه می‌کنند. برای این منظور بومادران را به صورت عرق گیاهی استفاده می‌کنند. (11)

گرما برای کیست تخمدان

گرما جریان خون را افزایش می‌دهد و موجب کاهش درد می‌شود. برای درمان دردهای قاعدگی ناشی از کیست تخمدان یک پد حرارتی یا بطری آب گرم پیچیده شده در حوله را به مدت 20 دقیقه روی شکم یا پایین کمر قرار دهید. چندین بار این کار را تکرار کنید تا نتیجه مؤثر را ببینید. حواستان باشد پد آن‌قدر داغ نباشد که پوست را بسوزاند. هرگز با پد گرم‌کن نخوابید. (12)

درمان کیست تخمدان با سرکه سیب

کیست‌های تخمدان ناشی از کمبود پتاسیم را به راحتی می‌توان با مصرف سرکه سیب درمان کرد. مصرف سرکه سیب به حل و کوچک شدن کیست تخمدان کمک می‌کند. سرکه حاوی پتاسیم بالایی است و توسط بسیاری از کارشناسان بهداشت توصیه می‌شود.
روش مصرف: برای مصرف یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. روزانه یک یا دو لیوان از این محلول را بنوشید تا از شر این مشکل خلاص شوید. (5)

درمان خانگی کیست تخمدان با چغندر

چغندر یکی از بهترین داروهای طبیعی است که توانایی کبد برای پاک‌سازی سموم از بدن را افزایش می‌دهد. این قابلیت چغندر به دلیل وجود ترکیبی خاص به نام بتاسیانین است. همچنین چغندر حاوی مواد قلیایی است که در متعادل کردن اسیدیته در بدن مؤثر بوده و به کاهش شدت کیست تخمدان کمک می‌کند.
روش مصرف: نصف فنجان آب چغندر تازه را با یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. این نوشیدنی را یک لیوان قبل از صبحانه مصرف کنید (5).